نقد و بررسی سریال The Walking Dead

نقد و بررسی سریال The Walking Dead

اولین بار که نام واکینگ دد را شنیدیم این‌طور به نظرمان آمد که با یک فیلم زامبی محور روبروییم که ژانری تقریبا ترسناک (البته زامبی‌ها به‌هیچ‌وجه جزو قهرمان‌های سینمای وحشت نیستند) دارد. هر کسی که اولین بار اسم این سریال را می‌شنود این‌چنین تصوری از آن دارد و به همین خاطر است که به‌خصوص در بین ما ایرانی‌ها، که برخلاف امریکایی‌ها علاقه زیادی به زامبی‌ها نداریم، این سریال چندان محبوب و همه‌گیر مانند گیم آو ترونز نشده است.

از سال 2010 شاهد حضور و ظهور سریال واکینگ دد بوده‌ایم و تا امروز هم ساخت آن ادامه داشته و طول کشیده است. فصل اول این سریال شامل 6 قسمت بود که در همان ابتدا سر و صدای زیادی به پا کرد و با استقبال مواجه شد. علت این استقبال را می‌توان به سبب رفتار متفاوت و تعدد زامبی‌ها دانست که قهرمان‌های داستان را در تنگنای سختی قرار می‌دادند.

فصل دوم کمی طولانی‌تر شد و 13 قسمتی ساخته شد. در این فصل هم تقابل زامبی‌ها با انسان‌ها یکی از ارکان اصلی داستان محسوب می‌شد درحالی‌که کم‌کم شاهد حضور انسان‌هایی بدتر از زامبی‌ها در سریال بودیم و این تقابل انسان‌ها با انسان‌ها است که در این فصل خود را کم‌کم نشان می‌دهد.

در فصل سوم دیگر زامبی‌ها به موجوداتی بی‌آزار تبدیل شده بودند که به‌راحتی از سر راه برداشته می‌شدند و این انسان‌ها بودند که با حس جاه‌طلبی خودشان و برای ترس از جان به دشمن‌هایی قوی و خطرناک برای هم تبدیل شده بودند.

فصل چهارم از آن دست فصل‌هایی بود که قهرمان کشی در آن شروع شد. البته از همان ابتدا سریال نشان داده بود که در حذف قهرمان‌ها هیچ ابایی ندارد و به‌راحتی می‌تواند آن‌ها را حذف کند اما در این فصل دیگر کار به اوج خودش رسید. این فصل 16 قسمتی ساخته شد که برای یک سریال با این حج گریم و لوکیشن ها متنوع کار بسیار زمان‌بر و سختی بود.

در فصل 5 شاهد کمی افت در روند سریال بودیم که از فصل چهار شروع شده بود و در این فصل به نقطه اوج خودش رسیده بود. این فصل هم 16 قسمتی روانه شبکه AMC شد.

فصل ششم هم 16 قسمتی بود و به‌خوبی روند رو به افول فصل پنج را پشت سر گذاشت و سریال کم‌کم جان گرفت تا اینکه در انتهای این فصل هیچ کسی نیست که ابراز غافلگیری نکند و البته انتهای این فصل شروعی بود برای دو فصل پیش رو که تمام داستان فصل هفت و هشت از همان انتهای فصل ششم شروع شد.

فصل هفتم از آن دست فصل‌هایی بود که قهرمان‌های دوست داشتنی داستان مدام در حال سرکوب بودند و حس نا امیدی به‌خوبی توسط این فصل به بیننده القا می‌شود. جنگ‌های زیبا و بین انسان‌ها در این فصل به اوج خودشان رسیده‌اند و بهترین صحنه‌های نبرد بین 6 فصل قبل مربوط به این فصل است.

در نهایت فصل 8 از راه رسید که آن هم 16 قسمتی ساخته شد، البته تا قسمت 8 عرضه شد و با یک وقفه مانند فصل هفت 8 قسمت ادامه فصل ساخته شدند. این فصل را می‌توان هیجان‌انگیزترین فصل این سریال دانست که نشان می‌دهد سازندگان واکینگ دد دیگر در ساخت صحنه‌های نبرد خبره شده بودند. نبردهایی جذاب و امیدوار کننده از دوست‌داشتنی‌ترین قسمت‌های این فصل محسوب می‌شوند و البته نباید عنصر غافلگیر کننده‌ای که در انتهای بخش اول فصل 8 یعنی در قسمت 8 فصل 8 اتفاق می‌افتد را نادیده گرفت.

همان‌طور که متوجه شده‌اید از فصل‌های دوم و سوم به بعد دیگر نقش زامبی‌ها بسیار کم‌رنگ می‌شود و این روابط حکم‌فرما بین انسان‌های باقی مانده روی زمین است که محور اصلی داستان را تشکیل می‌دهد و تنها از زامبی‌ها برای برخی مقاصد پیش بردن داستان استفاده می‌شود.

البته این سریال هم مانند تمام فیلم‌ها و سریال‌هایی که دیده‌اید مشکلات و گاف هایی دارد. به طور مثال مهم‌ترین گاف این سریال را می‌توان رفتار متفاوت زامبی‌ها در قسمت‌های اول سریال با قسمت‌های میانی دانست. در قسمت‌های ابتدایی زامبی‌ها به‌راحتی می‌دوند و حتی در بخش‌هایی از وسایلی مانند چکش برای شکستن شیشه استفاده می‌کنند که در قسمت‌های بعدی این گاف درست شد و رفتار زامبی‌ها بیشتر به واقعیت نزدیک شد و توانایی دویدن را از دست دادند.

به طور حتم دلیل موفقیت این سریال زامبی‌ها نیستند بلکه روابط انسان‌هاست که در شرایط سخت طرز رفتارهای متفاوتی را از خودشان بروز می‌دهند و سبب جذابیت داستان می‌شوند. این همان دلیلی است که این سریال زیبا توانسته تا 8 فصل کامل ساخته شود و با وجود اینکه تصور می‌شد این فصل آخرین فصلش باشد هم به‌صورت رسمی اعلام شد و هم در انتهای فصل هشت متوجه می‌شویم که هنوز سریال ادامه دارد و هنوز هم با روابط انسانی قصد ساخت فصل یا شای فصل‌های بعدی وجود داشته باشد.

اگر هنوز این سریال را ندیده‌اید یا اگر آن را دنبال می‌کردید اما از فصل پنجم دل‌زده شده‌اید توصیه می‌کنیم آن را ببینید و به‌خصوص فصل‌های آخر را از دست ندهید.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *