بررسی فیلم A Quiet Place

بررسی فیلم A Quiet Place

فیلم A QUIET PLACE (یک مکان ساکت) ساخته کارگردانی به اسم جان کراسینسکی روی اعصاب شما راه می‌رود. این فیلم ساخته شده تا شما را در طول تماشایش وارد یک تنش بزرگ کند نه اینکه مانند یک مجسمه بنشینید و یک فیلم ترسناک معمولی را ببینید. بیشتر فیلم‌های خوب ترسناک تاریخ سینما این‌چنین قابلیتی دارند زیرا تماشاگر را درگیر سرنوشت نامعلوم شخصیت‌های داستان می‌کنند. این فیلم در زمان کمی ضربان قلب شما را بالا می‌برد و انتظارات و توقعات شما را به چالش می‌کشد و با سکانس‌های کلیشه‌ای و بچه‌گانه شما را مانند یک احمق تصور نمی‌کند. به عبارت ساده این فیلم یک فیلم ترسناک بسیار خوب است.

کارگردان فیلم یعنی کراسیسنکی یکی از بازیگران فیلم است که با همسر واقعی خودش یعنی امیلی بلانت به ایفای نقش در این فیلم می‌پردازند. کراسینسکی و بلانت در این فیلم زن و شوهری هستند که 3 فرزند دارند. این دو برای ارتباط برقرار کردن با هم کار چندان سختی در فیلم ندارند اما ارتباط گرفتن با بازیگران نقشه کودک مطمئنا کار خیلی آسانی نیست.

ماجرای فیلم داستان خانواده‌ای را در آخرالزمان بیان می‌کند که بعد از رخدادی بزرگ موجوداتی هیولا گونه وارد منطقه زندگی آن‌ها می‌شوند که باوجود نابینا بودن به صدا حساسیت دارند و اگر صدایی بشنود به شکار صاحب صدا می‌روند. بر اثر این اتفاق کسانی که در آن محدوده زندگی می‌کنند باید در سکوت کامل به زندگی خودشان ادامه دهند تا جانشان به خطر نیفتد.

با نگاه به فیلم همان اول متوجه می‌شویم که “صدا” به‌عنوان یکی از ارکان زنده‌بودن می‌تواند در زندگی خطرناک باشد و سبب از دست دادن زندگی شود. ماجرا در آینده رخ می‌دهد و همه چیز جایی به هم می‌ریزد که مادر خانواده قرار است کودکی که باردار است را در سکوت به دنیا بیاورد که کار غیر ممکنی به نظر می‌رسد.

در این فیلم هیولاهایی وجود دارند که قرار است برای ترس مخاطب مورد استفاده قرار بگیرند اما خوشبختانه هیچ کجا از فیلم با هیولاهای زشت و بد ریخت روبرو نمی‌شوید که به کلیشه‌ای در سینمای وحشت تبدیل شده‌اند. حضور همیشگی این هیولاها همیشه مایه استرس و اضطراب می‌شود در حالی که هیچ‌وقت آن‌ها را به‌صورت واضح نمی‌بینید و هیچ زمان خودشان را نشان نمی‌دهند و فقط با کوچک‌ترین صدا نمایان می‌شوند و حضور فیزیکی آن‌ها را درک می‌کنید.

در بخش بازیگری همه کارشان را خوب انجام می‌دهند و حتی کراسینسکی هم که به بازی در فیلم‌های کمدی معروف است توانسته این نقش را به‌خوبی ایفا کند. اما به طور حتم نقطه عطف تمام بازیگران را باید بازی دختر ناشنوایی دانست که کراسینسکی توانسته یک بازی خوب و قابل باور از آن بکشد و ناشنوا بودنش در دنیای واقعی کمک به سزایی در ساخت فیلم کرده است.

در مجموع “یک مکان ساکت” را می‌توان یک اثر شاخص در ژانر ترسناک و دلهره‌آور در سال 2018 دانست که کراسینسکی تا جای ممکن سعی کرده از کلیشه‌ها فاصله بگیرد.

ارسال پاسخ

Your email address will not be published.
Required fields are marked *